سایت دانلود پایان نامه های رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل لایحه الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت با در نظر داشتن اقتضائات اسلامی پیشرفت در حوزه علم و فناوری

شاخصه‌ها و ویژگی‌های کارکردی

2-3-3-1 کاربردی بودن علم و آمیختگی با تکنولوژی

از دیگر ویژگی‌های علم جدید، معطوف بودن به کارآمدی عینی و نیز تلازم آن با تکنولوژی می باشد. علم‌جدید­ با توجّه به رویکردش به طبیعت و توجّهش به علل مادی، به دنبال کشف معادلات کاربردی براساس قوانین طبیعت بوده و از این‌‌رو ابزارها و تکنیک‌های مورد نیاز خود را برای رسیدن به هدفش که همان بهره‌گیری حدّاکثری از طبیعت در جهت رفاه دنیوی خویش می‌باشد، به وجود آورده‌می باشد (داوری، 1379). دانش و علم‌جدید­ با اصل سود و کارآمدی زیست و حیات دنیوی پیوند دارد و ابزار و تکنولوژی آن نیز در همان راستا می باشد.

2-3-3-2 تصرف و اعمال سلطه بر طبیعت

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

علم‌جدید ­با نگاهی شیء‌گرا به طبیعت، آن را همانند موجودی بی‌جان تلقّی کرده‌می باشد. شیء‌انگاری طبیعت و تلقّی منبع بی‌پایان انرژی از آن، تنها در علم‌جدید­ به وجود آمده‌می باشد. به همین سبب طبیعت صرفاً موضوعی برای تصرّف و تسخیر گردیده‌می باشد که فاقد هرگونه قداست و عناصر متافیزیکی می‌باشد که در ادیان و نظام‌های دینی و فلسفی بر آن اعتقاد داشتند. این رویه نسبت به طبیعت، مستلزم استحصال و استخراج انرژی‌های نهفته در آن، در مسیر آمال دنیوی می‌باشد. وقتی این‌گونه نگاهی به عالم هستی به وجودآمد، طبیعت به صرف نیرو تنزّل می‌یابد و آدمی­نیز حساب‌گر این نیرو‌ها و طراح آزادسازی و به کاربردن این نیروها می گردد و بالاخره خود نیز به مرتبۀ انرژی و نیرو تنزّل می­یابد. تکنیک با تلقّی عالم به عنوان نیرو پدید آمده می باشد و اگر این تلقّی نبود، علم‌جدید­هم به وجود نمی‌آمد (داوری، 1379).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1ـ4ـ1ـ هدف اصلی پژوهش

هدف اصلی پژوهش، تحلیل محتوای لایحۀ الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، به عنوان یکی از جدیدترین اسناد الگو با در نظر داشتن اقتضائات اسلامی پیشرفت، در حوزۀ علم و فناوری می‌باشد.

1ـ4ـ2ـ اهداف فرعی پژوهش

  1. شناسایی اقتضائات اسلامی پیشرفت در حوزۀ علم و فناوری
  2. آسیب‌شناسی لایحۀ الگوی اسلامی ـ ایرانی­پیشرفت از جهت توجّه به اقتضائات اسلامی پیشرفت، ­در حوزۀ علم و فناوری
  3. دستیابی به راهبردهای مناسب در جهت رفع آسیب‌های موجود در اسناد بعدی الگو

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تحلیل لایحه الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت با در نظر داشتن اقتضائات اسلامی پیشرفت در حوزه علم و فناوری  با فرمت ورد