عنوان کامل پایان نامه : شبیه­ سازی عددی سلول خورشیدی مبتنی بر نانو نوار گرافن با بهره گیری از روش تابع گرین غیرتعادلی(NEGF)

1-1-1-1-          سلول های خورشیدی لایه نازک ارگانیک

مانند پرطرفدارترین موادّ ارگانیک می­توان به نیمه­هادی­های پلیمری و مولکولی، فولرن C60 و مشتقّات آن­ها تصریح نمود. دسته­ی اوّل به دلیل بهره گیری در دیودهای نور افشان ارگانیک[1] و ترانزیستورهای لایه نازک برای بهره گیری در کارت­های هوشمند شناخته شده هستند[[i]].

مانند مزایای بهره گیری از این مواد می­توان به سادگی فرآیندهای رشد( به این شکل که اکثر این مواد با روش­های شمیایی مانند پوششِ دورانی[2] قابلیت رشد بر روی بستر را دارند) و انعطاف پذیری قطعات تمام پلیمری( که ان­ها شایسته­ی استفاد در کاربردهای فراوانی می­سازد) تصریح نمود.

ساختار سلول خورشیدی مورد بهره گیری، به ازای بسیاری از این مواد، با بستر شیشه­ای آغاز می­گردد که توسط لایه­ای از اکسید قلع ایندیم[3]، که تأثیر الکترود شفّاف بالای سلول را دارد، پوشانده می­گردد. پس از آن یک یا چند لایه موادّ ارگانیک جاذب نور بر روی ITO می­نشینند و در نهایت ساختار قطعه با نشست اتّصال عقب، که معمولا فلزی می باشد، بر روی لایه­های ارگانیک کامل خواهد گردید.

در سلول­های اوّلیه تنها از یک لایه­ی ارگانی میان دو الکترود بهره گیری می­گردید که در ان­ها جمع­آوری ضعیف حامل­ها موجب رقم خوردن بازده­های پایین می­گردید. برای غلبه بر این مسئله، بهره گیری از دو لایه موادّ ارگانیک که در یکدیگر آمیخته­اند به عنوان راه حلّ متداول انتخاب گردید. این دو لایه معمولا C60 و PPV[4] یا  فتالوسیانین[5] و مشتقّات پریلین[6] یا CN-PPV[7] و MEH-PPV[8] خواهند بود. ایده­ی اصلی این روش به این شکل می باشد که یکی از لایه­ها پذیرنده­ی الکترون می باشد و دیگری پذیرنده­ی حفره؛ این لایه­ها به گونه­ای با هم اتّصال دارند که هنگامی که حامل­های آزاد تولید می­شوند، بدون نیاز به نفوذ در فواصل بلند(10nm) استخراج گردند.

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید: