عنوان کامل پایان نامه :تعیین مکان، ظرفیت و زمان راه اندازی بهینه مولد های گاز سوز به مقصود حفظ قابلیت اطمینان شبکه با در نظر گرفتن مسئله ترانزیت برق

1-1-1      مزایای اقتصادی

عمده ترین مزیت اقتصادی کاهش هزینه تولید الکتریسیته می باشد. مزایای اقتصادی می­توانند خود را در موارد زیر جلوه­گر سازند.

الف- کاهش تلفات سیستمهای انتقال و توزیع و هزینه­هایی که به این سیستم­ها اختصاص می­­یابد. بطور مثال در اتحادیه اروپا این بخش از هزینه­ها 30 درصد از هزینه برق را شامل می گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ب- اجتناب از هزینه های توسعه یا بازسازی سیستم های انتقال و توزیع که شامل:

– کاهش تراکم بدون نیاز به ایجاد تغییر سیستم.

– تهیه انرژی  الکتریسیته برای مناطق دور دست.

ج- بهره گیری از سوخت های ارزان یا مجانی و نیز تلفات گرمایی در تولید انرژی  الکتریسیته.

تولید پراکنده همچنین می تواند در زمانهای پیک بار شبکه به مقصود پیک سایی یا زمان هایی که قیمت انرژی الکتریسیته بالا باشد به شبکه سوئیچ گردد (مخصوصا برای CHP و بعضی از هیدرو توربین ها) و یا بصورت یک مانع در برابر افزایش هزینه ­انرژی الکتریسیته اقدام کند. هزینه‌های ساعتی تولید توان الکتریکی، وابسته به اندازه تقاضا و ظرفیت دردسترس در حال تغییر می باشد. شرکتهای برق معمولاً قادر به نظاره این تغییرات هستند اما برای مصرف‌کنندگان، چنین امکانی ‌فراهم نیست. بعضی از مصرف کنندگان بزرگ ‌براساس زمانهای بهره گیری از انرژی ‌الکتریکی، ممکن می باشد هزینه­های مختلفی ‌را به همین دلیل پرداخت کنند. مصرف‌کنندگانی که در ساعات نسبتاً پر­هزینه ‌اوج بار اقدام به تولید انرژی الکتریکی ‌می‌کنند، اصطلاحاً اصلاح کننده‌ پیک نامیده‌ می شوند. مصرف‌کنندگانی که در مواقع ‌اوج بار شبکه از این روش بهره گیری می‌کنند بطور قابل ملاحظه‌ای هزینه‌های اختصاص یافته برای خرید انرژی الکتریکی را کاهش ‌می‌دهند. در ضمن این قبیل مصرف‌کنندگان قادر خواهند بود در صورت‌ نیاز شبکه، ظرفیت ‌مازاد تولیدی خود را در اختیار شبکه قرار دهند و درآمد حاصل‌ از فروش انرژی الکتریکی را برای کاهش هزینه‌های خود ذخیره کنند.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید: